Psikodrama

Psikodrama, spontan tiyatrodan esinlenerek, Moreno tarafından geliştirilmiş bir terapi tekniğidir. Sahnede sergilenen spontan oyun, izleyicilerin ve oyuncuların ruhsal olarak iyileşmesini amaçlar. Psikodrama sahnesinde her şey mümkündür.

Geçmişte yaşananlar, gelecek hayalleri, rüyalar, kayıplarımız ya da kişiliğimizin her bir parçası ‘şimdi ve burada’ ilkesiyle çalışma konusu olabilir. Tüm bu durumları ve daha fazlasını psikodrama sahnesine getirip tekrar yaşama şansımız vardır. Kaygı verici sahneyi tekrar yaşamak ilkinin sıkıntı veren yükünden kurtulmamızı sağlar.


Psikodrama İzmir

Psikodrama, kaynağını insandaki 3 temel özellikten alır. Bunlar; eylem, yaratıcılık ve spontanlıktır. İnsan, yaratıcılığının tüm potansiyelini kullandığı ölçüde ve bunu eylem ile dışa vurmasını yani gözükür olmasını sağlayan spontanlığın yardımı ile sağlıklı bir yaşam sürebilir. Yaşam eylemden ibarettir. Psikodrama da gerçek yaşamı ve yaşanmışlıkları eylem içinde çalışıp iyileştirir.
Üyeler, bireysel sıkıntılarını gruba getirerek çalışabilir ya da grup ile yapılan çalışmalara eşlik ederler. Psikodrama, uygulama alanı en geniş grup terapi yöntemidir. ‘Anlatma’ ‘Yap’ ilkesi geçerlidir.3 Aşaması vardır.

1. Isınma aşaması: Çalışılacak konu belirlenir.
2. Oyun aşaması: Oyun aşamasında sahne oluşturulur ve belirlenen konu çalışılır.
3. Paylaşım aşaması: Oyundan ve oyundaki rollerden geribildirim alınır. Duygu paylaşımında bulunulur.

Yetişkin Yaşantı Grupları ve Çocuk Psikodraması çalışmalarımız devam etmektedir.